Продаж ділової та дров’яної деревини після реформування лісозаготівельної галузі відбувається на спеціальних електронних майданчиках. Такі послуги надають біржі, що мають державну ліцензію. Закон про роботу товарних ринків та бірж, який набув чинності у 2021 році, регламентує організацію та проведення торгів, укладання угод. При цьому саме біржа виступає гарантом чесних та прозорих умов, відсутності тіньових домовленостей.
Українська енергетична біржа першою отримала ліцензію, яка дозволяє проводити онлайн-аукціони з продажу деревини та пиломатеріалів.
УЕБ – партнер для підприємців з усієї України
Біржа функціонує більше 10-років та надає послуги виробникам сировини, власникам українських компаній та резидентам з інших країн. На порталі https://www.ueex.com.ua/presscenter/news/vartist-derevini-buka-riznih-klasiv-yakosti-v-ukraini/ можна дізнатися про особливості торгів деревиною бука, черешні та інших порід.
Законодавство нашої держави передбачає, що 100% деревини має бути реалізовано саме через електронну систему товарних бірж. Це означає, що кожен учасник отримує можливість обрати потрібний лот та запропонувати власну ціну. Крок на торгах – мінімально 1%. Укладання угод контролюється біржею, яка гарантує чесні умови та збереження комерційної таємниці до початку аукціону.
Нова класифікація якості деревини
До 2019 року в Україні продовжувала діяти радянська класифікація якості деревини. Спеціалісти «Державного лісагентство» дійшли висновку, що застарілі ГОСТи не відповідають потребам сучасного ринку, тому 2018 рік став останнім для звичної класифікації.
Сьогодні система максимально наближена до європейських стандартів, але враховуються і національні особливості. У вітчизняних лісгоспах багато дерев (черешня, береза, акація тощо), до яких важко застосовувати класифікацію, що визнана у Європі. Для них розробляються особливі Технічні умови. Такий підхід не суперечить європейським стандартам та дозволяє уникнути проблемних питань.
Ціна на деревину бука в залежності від якості
Найбільше дерев цієї породи зустрічається у лісах заходу України. Бук після розпилу має блакитний чи коричневий із рожевим відтінком колір. Максимальний діаметр стовбура може бути більшим за півтора метра. З бука виготовляють меблі, шпон. Для цього використовують деревину найвищої якості, ціна на яку становить до 3 тис. грн. за куб. Для оздоблення фасадів бук використовують значно рідше, оскільки деревина не відштовхує вологу. Але після спеціальної обробки хімічними речовинами властивості матеріалу покращується. Технічна сировина з буку значно дешевша. За куб виробники просять тисячу гривень.
Умови участі в електронних торгах
Стати учасником аукціону з продажу деревини може громадянин країни або представник іноземної компанії.
- Спочатку потрібно пройти реєстрацію та акредитацію.
- Після схвалення заяви клієнт підписує договір та оплачує оренду торговельного майданчика.
- Інформація про проведення торгів розміщена на сайті біржі, є в повідомленнях у месенджерах.